Ciąża i Poród

praktyczny poradnik dla kobiet

Jesteś w ciąży



Gratulacje jesteś w ciąży!

Jeszcze nic nie widać, ale ty już to wiesz - pod twoim sercem rośnie maleńki człowiek. Zaczyna się teraz dla ciebie piękny, chociaż trudny okres w życiu. Wraz z wielką radością pojawia się wiele pytań i wątpliwości.

W jaki sposób zmieni się nasze życie, gdy na świecie pojawi się dziecko?
Kobiecie towarzyszy teraz huśtawka nastrojów. To normalne, choć męczące. Poza tym, często pojawiają się pytania: Czy będę dobrą matką? Czy sobie poradzę? A przede wszystkim : Jaką będziemy rodziną? Teraz partner przestaje być tylko ukochanym, a zaczynasz patrzeć na niego jak na przyszłego ojca. I dlatego denerwujesz się ,że zbyt mało interesuje się tym, co się z tobą dzieje. Rzeczywiście, ciąża dla ciebie jest bardziej konkretna niż dla partnera, bo to ty odczuwasz wszelkie zmiany, które wywołuje. Ale choć on nie pyta codziennie o twoje samopoczucie, wcale nie znaczy, że nie myśli o maleństwie. Przyszły tata na swój sposób cieszy się zastanawia, jak będzie wyglądała przyszłość, czy wystarczy pieniędzy na utrzymanie rodziny.

Nasza wskazówka: Bądź spokojna- nie bez powodu ciąża trwa 40 tygodni. To do dostatecznie długi okres, aby opadło pierwsze zdenerwowanie. Nie martw się, jeśli- w tym procesie przystosowania się do nowej sytuacji - twój partner i ty nie od razu i nie naraz poczujecie się rodzicami. Każdemu jest wolno mieć własne tempo! Próbujcie razem wyobrazić sobie przyszłość, odpowiadajcie sobie o marzeniach i rozterkach. Warto razem obliczyć datę narodzin dziecka i , oczywiście, pójść na badanie USG. Już trzy tygodnie po poczęciu na monitorze udaje się rozpoznać pęcherzyk płodowy. Takie spotkanie z maleńką istotką jest dla obojga rodziców niezwykłym przeżyciem.


Co czeka mnie u ginekologa?

Pierwsza wizyta, po teście ciążowym zrobionym w domu, jest bardzo ekscytująca. Teraz zwykle zostaje oficjalnie potwierdzona ciąża ( w trakcie badania ginekologicznego można to ustalić ok. 8 tygodnia). Lekarz będzie pytał o poronienia ,przerywane ciąże i wcześniejsze porody, datę ostatniej miesiączki i długość cyklu. Zapyta o przebyte przez ciebie choroby i zainteresuje się schorzeniami dziedzicznymi. Istotna jest też twoja historia szczepień. Ta rozmowa pozwoli lekarzowi ocenić, czy ciąża nie jest zagrożona. Ginekolog sprawdzi jeszcze, czy nie masz żylaków i zmierzy ciśnienie. Dostaniesz skierowanie na badanie krwi, moczu oraz sprawdzenie poziomu cukru i przeciwciał na różyczkę, toksoplazmozę, ewentualnie na HIV. Większość lekarzy podczas pierwszej wizyty wystawia kartę ciąży. Tam podczas następnych spotkań będą zapisywane wyniki analiz krwi i moczu, ciśnienie krwi oraz waga.

Nasza wskazówka: Wielu ginekologów nie ma czasu na osobiste rozmowy, dlatego warto poszukać np. w szkole rodzenia czy przychodni sympatycznej położnej, która odpowie na wszelkie twoje pytania.

Co się teraz ze mną stanie?

Ciąża odmienia kobietę psychicznie i fizycznie. Wiele z nich źle się czuje rano, są wrażliwe na zapachy, bywają często zmęczone, ich piersi nieprzyjemnie się naprężają. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Organizm reaguje tak na zmiany hormonalne i wysyła sygnał: “Proszę włączyć niższy bieg”. Zmiany fizyczne, widoczne dla wszystkich, zaczynają się ok. 4 miesiąca: brzuch robi się wypukły i po paru tygodniach nie udaje się juz dopiąć dżinsów. I choć teraz jeszcze nosisz swoje ulubione spodnie i spódnice, pomyśl o ubraniach luźniejszych, odpowiednich dla powiększającej się “piłeczki”. Niektóre ciężarne spoglądają na rosnący brzuch z niedowierzaniem i odbierają to jako prywatny cud. Jednak od czasu do czasu zakrada się też niepokój - czy brzuszek kiedykolwiek stanie się płaski?

Nasza wskazówka: Pogódź się z tym, że w ciąży masz zmienne nastroje. Twoi bliscy na pewno to zrozumieją i wybaczą ci te humory. Pozwól sobie na spokój i relaks. Niekiedy wystarczą drobiazgi, aby pogodzić się z samą sobą i ze światem: drzemka w południe, aromatyczna kąpiel, dobry film komediowy, regularne krótkie spacery.

Jakie badania są ważne?

Wszyscy przyszli rodzice martwią się o to, czy ich dziecko przyjdzie na świat dobrze rozwinięte i zdrowe. Wielu rozważa, czy poza rutynowymi badaniami nie należy zrobić badań prenatalnych, by wykryć u maleństwa ewentualne zaburzenia rozwoju lub choroby genetyczne. Na podjęcie tej decyzji wpływa zwykle ginekolog, kierując się przede wszystkim wskazaniami medycznymi, np. zaawansowanym wiekiem przyszłej mamy (więcej niż 35 lat) lub występującymi w rodzinie wadami genetycznymi. W Polsce badania prenatalne mogą wykonywać bezpłatnie wszystkie kobiety, które znajdują się w grupie ryzyka. W I trymetrze ciąży (między 11. a 14. tygodniem) podczas badania USG można np. sprawdzić, czy istnieje zwiększone ryzyko urodzenia malca z zespołem Downa. Prawdopodobieństwo wykrycia tej choroby u dobrych specjalistów wynosi ok. 80-90 proc. Gdy podczas badania USG pojawiająsię nieprawidłowości, lekarze proponują wykonanie badań dodatkowych np. amniopunkcji.


Nasz wskazówka: Jeśli tylko lekarz zasugeruje przeprowadzenie takich badań, nie powinnaś się ich obawiać. Są bezpieczne dla mamy i maleństwa, zawsze też wykonuje się je z zachowaniem środków ostrożności. Dzięki nim udaje się wykryć wiele schorzeń, które można leczyć już w łonie matki lub zaraz po narodzinach malca.
Czy mam jeść za dwoje?

Nie. Na początku ciąży potrzebują tylko około 250 kalorii więcej, co odpowiada jednej kromce chleba z serem. Gdy będziesz dużo jadła i mało się ruszała, a przeważnie tak czyni wiele ciężarnych, zbędne kalorie zaczną gromadzić się w postaci tłuszczu na biodrach i brzuszku. O wiele ważniejsze niż pytanie “ile” jest pytanie “co”. Potrzeba czegoś więcej niż pizzy i frytek, aby dziecko w brzuszku było dobrze odżywiane. Dieta powinna być bogata w witaminy i sole mineralne, zawierać owoce i warzywa, pieczywo pełnoziarniste, mleko i przetwory mleczne ( pół litra mleka lub produktów mlecznych, bądź 2-3 plasterki sera dziennie). Jeśli nie przepadasz za surowymi owocami i warzywami, nie miej wyrzutów sumienia, lecz sięgnij po preparaty witaminowe. Wprawdzie nie smakują tak dobrze, ale są również skuteczne jak świeże witaminy. Niezbędnymi dodatkami są kwas foliowy, jod i żelazo, gdyż niemal wszystkie kobiety mają niedobór tych substancji. Oczywiście przyjmowanie ich trzeba uzgodnić z lekarzem.

Nasza wskazówka: Śniadania w łóżku. W pierwszych tygodniach wiele ciężarnych odczuwa nudności. Pozostań chwilę w pościeli i zjedz parę kęsów. Najlepiej jak partner poda ci szklankę soku i sucharek, a z pewnością wstaniesz właściwą nogą.



 


Polecamy



Ciąża


Odzież ciążowa
Poród