Ciąża i Poród

praktyczny poradnik dla kobiet

Czy jestem w ciąży



   Jak poznać czy jestem w ciąży? Jakie są objawy ciąży? Jak je rozpoznać? To najczęstsze pytania kobiet starających się o dziecko lub podejrzewających zajście w ciążę. Niektóre kobiety czują to, zanim ciało zacznie wysyłać znaczące sygnały. To niesamowite, ale jakimś cudem wiedzą, że to już!.
Niektóre przyszłe mamy są zupełnie zaskoczone, znajdują wytłumaczenia na sygnały dawane przez swoje ciało: może to niestrawność, może przesilenie wiosenne, a może tak dużo ostatnio pracowałam i jestem taka zmęczona… a to okazuje się, że to ciąża.

   Pierwsze objawy ciąży mogą (ale nie muszą) wystąpić już w drugim tygodniu od zapłodnienia. Jednak te najbardziej charakterystyczne pojawią się dopiero we wczesnej ciąży od poczęcia do 14, a nawet 16 tygodnia.

Brak miesiączki

   Najczęściej to pierwszy sygnał, który kojarzy się nam z ciążą. Jeśli miesiączka spóźnia się o kilka dni, a nie stosowałaś żadnych środków antykoncepcyjnych, możesz zaczać przypuszczać, ze zostaniesz mamą. Jednak brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Inne przyczyny opóźniania się okresu to m.in. długa podróż, stres, przemęczenie, problemy hormonalne, nagłe schudnięcie, choroby.


Podwyższona temperatura ciała

   Kluczem może być odpowiedź na pytanie: kiedy była owulacja? Odpowiedź na to pytanie poznasz śledząc rytm swojego ciała. Mierz codziennie rano, o tej samej godzinie, przed wstaniem z łóżka, temperaturę w pochwie. Wyniki notuj na kartce. Na początku zauważysz okres niskiej temperatury (około 36,5ºC), która wzrośnie o 0,3-0,5 ºC około połowy cyklu. Obniży się w przeddzień kolejnej miesiączki (jeśli nie zajdziesz w ciążę). Owulacja następuje tuż przed podwyższeniem się temperatury ciała lub w dniu , w którym zaczyna się podnosić. Wędrujące do celu plemniki mają największą szansę na sukces w dniu owulacji i 2-3 dni przed jej terminem.
   Jeśli przez co najmniej 15 dni temperatura ciała mierzona w pochwie przekracza 37 ºC i nie obniża się, a miesiączka nie pojawiła się, możesz przypuszczać, ze spodziewasz się dziecka. Czyli jeśli doszło do zapłodnienia to temperatura twojego ciała w czasie spodziewanego terminu miesiączki powinna wzrosnąć o 6 do 10 kresek.

Nudności, wymioty

   Bardzo częstym i charakterystycznym objawem ciąży są nudności, które mogą doprowadzać do wymiotów. Dokuczają one ponad połowie ciężarnych. Dodatkowo zwrócić Twoją uwagę mogą: gwałtowne zwiększenie się apetytu lub jego brak, zgaga, zawroty głowy lub wstręt do określonych zapachów.
   Nudności i wymioty mogą rozpocząć się między 2 a 8 tygodniem po zapłodnieniu, ustępują zwykle po 14-16 tygodniach. Nudnościom często towarzyszy nadwrażliwość na zapachy szczególnie np. woń ostrych przypraw, mięsa, papierosów, farby do włosów a czasem perfum, które zwykle używasz. Może pojawić się również nadmierne wydzielanie śliny. Przyczyny nudności jednak mogą być też niezależne od ciąży np. zatrucie pokarmowe, infekcja i inne schorzenia.

Częstsze oddawanie moczu

   Macica rozpulchnia się i powiększa witając nowego lokatora. Uciska przy tym na pęcherz moczowy. Dlatego też częściej niż przedtem odwiedzasz toaletę. Jednak i tu mogą być inne przyczyny takiego stanu rzeczy: infekcja dróg moczowych, zażywanie środków moczopędnych (np. herbatek odchudzających), cukrzyca.

Piersi wrażliwe na dotyk

   Już od pierwszych dni ciąży piersi są bardziej czułe na dotyk, bywają bolesne, a z czasem stają się coraz pełniejsze i większe. To najlepiej oceni Twój partner. Możesz odczuwać mrowienie i napięcie gruczołów sutkowych. Czasami wokół brodawek pojawia się ciemniejsza aureola i niewielkie guzki, które są ujściami gruczołów łojowych. Często wraz z ciążą na piersiach uwidacznia się siateczka niebieskich lub różowych żyłek. To znak, że zaczynają się one przygotowywać do nowej roli – wytwarzania pokarmu dla dziecka. Inną przyczyną wymienionych objawów mogą być zaburzenia hormonalne w organizmie.

Objawy ciąży - Zmiany skórne

   U niektórych kobiet w pierwszych tygodniach ciąży pojawiają się przebarwienia skórne – na wargach sromowych, brodawkach, linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego. Mogą wystąpić również na twarzy. Inną przyczyną może być brak równowagi hormonalnej w organizmie.


Zmęczenie, senność, rozdrażnienie

   Większość ciężarnych odczuwa duże zmęczenie. W pierwszym trymestrze potrzebują o wiele więcej snu niż przed ciążą. Bywają rozdrażnione, ich nastrój może zmieniać się z minuty na minutę. Taka huśtawka nastrojów, nadpobudliwość, wrażliwość na stresujące sytuacje, gwałtowne reakcje są częstym objawem. Czasami też ujawnia się zwiększona wrażliwość na dotyk – lekkie uderzenie czy zadrapanie boli bardziej niż zwykle.

Powiększenie brzucha

   Zmiany wielkości macicy mogą być widoczne na brzuchu, który się powiększa. Jest to zauważalne nawet w 8 tygodniu ciąży. Dotychczas noszone ulubione dopasowane jeansy mogą okazać się ciut za ciasne… Innymi przyczynami uczucia, z powiększył się nam brzuch mogą być mięśniaki albo skurcze jelit.

   Jeśli jednak zauważyłaś u siebie przynajmniej część opisanych wyżej symptomów, kolejny krok to zakup testu ciążowego. Kupisz go w aptece za kilkanaście złotych. Jak działa test? Gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w śluzówce macicy, trofoblast – zaczątek łożyska – zaczyna produkować gonadropinę czyli hormon hCG. Testy zakupione w aptece wykonuje się w domu, są proste w użyciu. Badanie wykonuje się na próbce moczu. Oddany mocz (najlepiej poranny, kiedy stężenie hCG jest największe) poddasz reakcji barwnej przeciwciałami skierowanymi przeciw gonadropinie kosmówkowej, charakterystycznej dla ciąży (daje on około98% pewności). Test najlepiej wykonać po terminie spodziewanej miesiączki lub w kolejnych dniach. Wynik zwykle otrzymasz maksymalnie po 5 minutach.

Jaki test wybrać:

  • paskowy – zanurzasz pasek testowy w moczu – najtańszy,
  • płytkowy – nanosisz mocz kroplomierzem na płytkę – najczęściej stosowany,
  • strumieniowy – nie wymaga zbierania moczu w pojemniku – najwygodniejszy.

Zwykle dwie kreseczki na teście oznaczają, że jesteś w ciąży. Jeśli jednak nie ufasz do końca wynikom testu pewność może dać ci wykonanie badania krwi, które pozwala na wczesną i dokładną ocenę stężenia gonadotropiny nawet przed terminem spodziewanej miesiączki. Ostateczną jednak ciążę potwierdzi ginekolog, do którego warto się udać nie wcześniej niż 2 tygodnie po terminie spodziewanej miesiączki. Ginekolog potwierdzi ciążę na podstawie badania ginekologicznego oraz USG (najczęściej dopochwowego), podczas którego oceni budowę, rozmiar i kształt macicy oraz wiek zarodka i termin porodu.

GRATULACJE – jesteś w ciąży!



 


Polecamy



Ciąża


Odzież ciążowa
Poród